VODOJEMY V BRNE A SVATOMARTINSKÝ MIKULOV 9.11.2024

VODOJEMY ŽLUTÝ KOPEC

Stavba Vodojemov Žltý kopec súvisí s prudkým rozvojom Brna v druhej polovici 19. storočia. Zaistenie nezávadného zdroja pitnej vody tak bolo úplne nevyhnutné. Novým vodným zdrojom sa stal tzv. pisárecký vodovod čerpajúci vodu z rieky Svratky. Vodovod postavil víťaz medzinárodnej súťaže, anglický podnikateľ Thomas Docwry, ktorý vytvoril vodárenský areál podľa vzoru britského systému. Voda bola čistená v troch biologických filtroch a čerpaná do dvoch tlakových pásiem s vlastnými vodojemami. Vyššie tlakové pásmo zriadili stavitelia na Špilberku a malo dve menšie nádrže. Nižšie tlakové pásmo zasadili do východného svahu Žltého kopca. Postupne tu vznikli tri objemné vodojemy – dva tehlové a jeden betónový s dvoma nádržami. Definitívny koniec činnosti prišiel v roku 1997, kedy boli Vodojemy Žltý kopec odstavené, vodárenský areál na ulici Tvrdého opustený a na trojicu monumentálnych stavieb sa postupne zabudlo. V roku 2014 boli dokonca určené na likvidáciu. Po uverejnení ich fotografií sa o vodojemy ale zdvihol nebývalý záujem a začalo sa uvažovať o ich novom využití. V roku 2019 bol celý areál na Žltom kopci Ministerstvom kultúry Českej republiky vyhlásený za nehnuteľnú kultúrnu pamiatku. Podarilo sa ho tak zachrániť pred zničením, postupne citlivo zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti. Do najstaršieho vodojemu sa mohli prví návštevníci pozrieť v lete 2020. Priestory vzbudili veľký ohlas aj u filmových spoločností, ktoré chcú využiť neobvyklosť a monumentálnosť nádrží vo svojich projekciách. Súčasne začali odborníci skúmať aj druhý tehlový vodojem. Monumentálna nádrž s piliermi, vysokými arkádami a fragmentmi armatúr pôsobila dojmom bizarného chrámu. Nasvetlený v celej svojej kráse sa sprístupnil verejnosti vďaka pohodlnému schodisku v roku 2022. Nasledovala citlivá rekonštrukcia betónovej nádrže, ktorá sa zachovala vo veľmi dobrom technickom stave.

Vstupné: dospelí 350 Kč, seniori 65+,študenti a ZŤP a ZŤP/P 250 Kč

 

Svätomartinský Mikulov je o dobrom vínku a husacine, ktorú si môžete dať v reštaurácii, ktoré uverejňujem nižšie, aby ste si mohli zarezervovať miesto. Alebo si dáte niečo dobré na mikulovskom jarmoku.

Do Mikulova prídeme okolo 13:30 hodine

Vybrala som 3 reštaurácie, ktoré ponúkali husacinu po minulé roky, nachádzajú sa v centre a môžete si zarezervovať miesto. Nemusíte len na husacinu, ale ak sa chcete najesť, je dobré mať zarezervované miesta, lebo reštaurácie budú plné.

http://www.restauracemikulov.cz

https://www.sojkaaspol.cz/

https://www.bistrodrogerka.cz/

V Mikulove je samozrejme reštaurácii viac, môžete si ich nájsť v googli a tam zarezervovať miesta.

V čase návštevy mesta Mikulov sa budú konať Svatomartinské slávnosti, na ktorých sa prezentujú vína nového ročníka, ponúkajú sa gastronomické špeciality a koná sa remeselný jarmok. Sú to aj dni zábavy a kultúry.

 

PAMIATKY V MIKULOVE

V rámci voľného programu v Mikulove môžete individuálne navštíviť zámok. Silueta zámku je viditeľná už v diaľke  a zámok je neprehliadnuteľná dominanta mesta Mikulov. Zámok je staré šľachtické sídlo s históriou siahajúcou do začiatku 13.storočia, kedy bol na vrchole dnešného Zámockého vrchu vybudovaný hrad. Ten prešiel v roku 1249 do rúk rodu Lichtenštajnovcov, ktorí svoje sídlo ďalej rozširovali, o čom svedčí niekoľko gotických veží zachovaných dodnes v areáli zámku. Neskoršia renesančná prestavba je skrytá v barokovej úprave, ktorá bola dokončená v 1.polovici 18.storočia. Obidve tieto stavebné fázy, ktoré predstavujú definitívny prerod pôvodného stredovekého hradu v barokový zámok, sa spájajú s novými majiteľmi Mikulova, ktorými boli od roku 1575 Dietrichsteinovci.

Môžete individuálne navštíviť aj ďalšie pamiatky mesta Mikulov, ktoré budú sprístupnené v rámci Svätomartinských osláv. Môžete si napríklad pozrieť Dietrichsteinskú hrobku, pôvodne loretánsky kostol sv.Anny, kde sa pútnici kláňali Čiernej Madone Loretánskej. Toto pútne miesto bolo založené kardinálom Dietrichsteinom a bolo tiež vzorom pre výstavbu pražskej Lorety. Po požiari bola zázračná soška prenesená do kostola sv.Václava. V polovici 19.storočia ruinu kostola prestavali Dietrichsteinovci na rodinnú hrobku. V dnešnej dobe sa tam nachádza 45 truhliel  a 3 urny a ostatky príslušníkov rodu Dietrichsteinovcov.

ČASOVÝ PLÁN výletu VODOJEMY V BRNE A SVATOMARTINSKÝ MIKULOV 9.11.2024:

7,30 odchod Bratislava, Trnavské mýto Istropolis, 7,40 odchod Patrónka

cca do 19,00 príchod do Bratislavy

V cene je zahrnuté:

autobusová doprava, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:

vstupné, cestovné poistenie